SML-P12M2TT86R
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
LED GREEN CLEAR 1006 SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
SML-P12M2TT86R PDF
Type Description
Series:PicoLEDâ„¢
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:25mcd
Lens Style:Square with Flat Top
Lens Size:0.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:-
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:576nm
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:0402 (1006 Metric)
Supplier Device Package:1006 (0402)
Size / Dimension:1.00mm L x 0.60mm W
Height (Max):0.25mm