SLI-343URCT31
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
LED RED DIFFUSED T/H
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
SLI-343URCT31 PDF
Type Description
Series:SLI-343
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Not For New Designs
Color:Red
Configuration:Standard
Lens Color:Red
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:450mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:3.10mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.9V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:40°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:620nm
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:-
Height (Max):5.60mm