APT1608SGC
Description
LED GREEN CLEAR CHIP SMD
DataSheet
APT1608SGC PDF
Part Status:Active
Color:Green
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:12mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.20mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:568nm
Wavelength - Peak:565nm
Supplier Device Package:Chip LED
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.75mm