SML-020PDTT87
Description
LED GREEN/ORANGE CLEAR 1210 SMD
DataSheet
SML-020PDTT87 PDF
Type Description
Series:SML-020
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green, Orange
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:4mcd Green, 10mcd Orange
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:2.30mm x 2.10mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V Green, 2V Orange
Current - Test:20mA Green, 20mA Orange
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:555nm Green, 610nm Orange
Size / Dimension:3.00mm L x 2.50mm W
Height (Max):1.50mm