AYPG1211F-TR
Manufacturer
Stanley Electric
VIGOR # :
Description
LED GREEN/YELLOW DIFF SMD R/A
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
AYPG1211F-TR PDF
Type Description
Series:1211F
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green, Yellow
Configuration:Common Anode
Lens Color:White
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:5.2mcd Green, 3mcd Yellow
Lens Style:Rectangle with Domed Top
Lens Size:2.00mm x 1.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V Green, 2.2V Yellow
Current - Test:20mA Green, 20mA Yellow
Viewing Angle:150°, 140° Green, 150°, 140° Yellow
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:567nm Green, 590nm Yellow
Wavelength - Peak:560nm Green, 580nm Yellow
Features:-
Package / Case:2-SMD, No Lead
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:3.00mm L x 2.00mm W
Height (Max):1.15mm