R50RB2-4-0045
Manufacturer
Califia Lighting (Bivar)
VIGOR # :
Description
LED BLUE/RED CLEAR T/H
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
R50RB2-4-0045 PDF
Type Description
Series:Orca R
Package:Tube
Part Status:Active
Color:Blue, Red
Configuration:Common Cathode
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:400mcd Blue, 4000mcd Red
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:4.60mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.8V Blue, 2.6V Red
Current - Test:50mA Blue, 50mA Red
Viewing Angle:45°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:465nm Blue, 628nm Red
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:4-DIP (0.200", 5.08mm)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:7.60mm L x 7.60mm W
Height (Max):7.80mm