LTH3MM12VFR4100
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
LED RED CLEAR T-1 T/H
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LTH3MM12VFR4100 PDF
Type Description
Series:LTH3MM12V
Package:Bulk
Part Status:Active
Color:Red
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:2500mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:3mm, T-1
Voltage - Forward (Vf) (Typ):12V
Current - Test:12mA
Viewing Angle:30°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:625nm
Wavelength - Peak:635nm
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:T-1 (3mm)
Size / Dimension:-
Height (Max):6.55mm