4302F1-12V
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
LED RED DIFFUSED T-1 T/H
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
4302F1-12V PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Color:Red
Configuration:Standard
Lens Color:Red
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:8mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:3mm, T-1
Voltage - Forward (Vf) (Typ):12V
Current - Test:13mA
Viewing Angle:60°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:635nm
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:T-1 (3mm)
Size / Dimension:-
Height (Max):6.35mm