EAST1608RGA2
Description
LED GREEN/RED CLEAR 2SMD
DataSheet
EAST1608RGA2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green, Red
Configuration:Independent
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:50mcd Green, 79mcd Red
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.60mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V Green, 2V Red
Current - Test:20mA Green, 20mA Red
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:572nm Green, 621nm Red
Wavelength - Peak:575nm Green, 632nm Red
Features:-
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:2-SMD
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.50mm