APHB1608SYKSURKC
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
LED RED/YELLOW CLEAR 4SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
APHB1608SYKSURKC PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red, Yellow
Configuration:Independent
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:90mcd Red, 150mcd Yellow
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.60mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.95V Red, 2V Yellow
Current - Test:20mA Red, 20mA Yellow
Viewing Angle:130°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:630nm Red, 590nm Yellow
Wavelength - Peak:645nm Red, 590nm Yellow
Features:-
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:4-SMD
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.65mm