APA2107QBC/D
Description
LED BLUE CLEAR SMD R/A
DataSheet
APA2107QBC/D PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Blue
Configuration:Independent
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:80mcd
Lens Style:Rectangle with Domed Top
Lens Size:1.70mm x 0.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.3V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:465nm
Wavelength - Peak:460nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, No Lead
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:2.10mm L x 1.00mm W
Height (Max):0.70mm