APA2106ZGC
Description
LED GREEN CLEAR SMD R/A
DataSheet
APA2106ZGC PDF
Part Status:Active
Color:Green
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:400mcd
Lens Style:Rectangle with Domed Top
Lens Size:1.70mm x 0.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.3V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:525nm
Wavelength - Peak:515nm
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:2.10mm L x 1.00mm W
Height (Max):0.60mm