155124M173200
Description
LED RGB CLEAR 1204 SMD R/A
DataSheet
155124M173200 PDF
Type Description
Series:WL-SFSW
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red, Green, Blue (RGB)
Configuration:Common Anode
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:450mcd Red, 850mcd Green, 140mcd Blue
Lens Style:Rectangle with Domed Top
Lens Size:2.00mm x 1.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V Red, 2.8V Green, 3V Blue
Current - Test:20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue
Viewing Angle:120°, 100°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:622nm Red, 523nm Green, 465nm Blue
Wavelength - Peak:632nm Red, 515nm Green, 460nm Blue
Features:-
Package / Case:4-SMD, No Lead
Supplier Device Package:1204
Size / Dimension:3.20mm L x 1.50mm W
Height (Max):1.00mm