APDA1806CGCK
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
1.8X0.6MM RIGHT ANGLE SMD CHIP L
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
APDA1806CGCK PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:400mcd
Lens Style:Rectangle with Domed Top
Lens Size:0.95mm x 0.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:25°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:570nm
Wavelength - Peak:574nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, No Lead
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:1.80mm L x 1.50mm W
Height (Max):0.70mm