LB Y8SG-T1U2-35-1-20-R18-Z
Description
LED BLUE CLEAR SMD R/A
DataSheet
LB Y8SG-T1U2-35-1-20-R18-Z PDF
Type Description
Series:Micro SIDELED® 3010
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Last Time Buy
Color:Blue
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:495mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.70mm x 0.70mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:470nm
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:2-SMD, Flat Lead
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:3.00mm L x 1.10mm W
Height (Max):1.20mm