SMLE12BC7TT86
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
LED BLUE CLEAR 0603 SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
SMLE12BC7TT86 PDF
Type Description
Series:EXCELED™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
Color:Blue
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:22mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.20mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.9V
Current - Test:5mA
Viewing Angle:-
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:470nm
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.46mm