APT1608MGC
Description
LED GREEN CLEAR CHIP SMD
DataSheet
APT1608MGC PDF
Part Status:Active
Color:Green
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:60mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.20mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:570nm
Wavelength - Peak:574nm
Features:-
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:Chip LED
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.75mm
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SML-LX1206IW-TR
SML-LX1206IW-TR
LED RED DIFFUSED 1206 SMD
MV6951
MV6951
LED RED DIFFUSED T-1 3/4 T/H
SML-LX0402SIC-TR
SML-LX0402SIC-TR
LED RED CLEAR SMD
APT1608MGC
APT1608MGC
LED GREEN CLEAR CHIP SMD
SLIP GAUGE, HANDTOOL
CABLE ASSEMBLY M8 3POS 40M