HSMW-C120
Manufacturer
Broadcom
VIGOR # :
Description
LED COOL WHITE DIFF CHIP SMD R/A
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
HSMW-C120 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:White
Configuration:Standard
Lens Color:White
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:160mcd
Lens Style:Rectangle with Domed Top
Lens Size:1.20mm x 0.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.6V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:155°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:2-SMD, No Lead
Supplier Device Package:Chip LED
Size / Dimension:1.60mm L x 1.00mm W
Height (Max):0.70mm