SSL-LX4673YD-LA20
Description
LED YELLOW DIFF RECT 4MMX7MM T/H
DataSheet
SSL-LX4673YD-LA20 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Color:Yellow
Configuration:Standard
Lens Color:Yellow
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:6mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:-
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:100°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:585nm
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:Rectangular 4mmx7mm
Size / Dimension:6.15mm L x 3.65mm W
Height (Max):6.80mm