WP710A10ID14V
Description
LED RED DIFFUSED T-1 T/H
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
WP710A10ID14V PDF
Part Status:Active
Color:Red
Configuration:Standard
Lens Color:Red
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:10mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:3mm, T-1
Voltage - Forward (Vf) (Typ):14V
Current - Test:10.5mA
Viewing Angle:40°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:617nm
Wavelength - Peak:627nm
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:T-1
Size / Dimension:-
Height (Max):5.90mm