ASMT-BA20-AS000
Manufacturer
Broadcom
VIGOR # :
Description
LED AMBER CLEAR 2SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
ASMT-BA20-AS000 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Amber
Configuration:Standard
Lens Color:-
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:750mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:1.80mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:15°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:590nm
Wavelength - Peak:592nm
Features:-
Package / Case:1209 (3224 Metric)
Supplier Device Package:2-SMD
Size / Dimension:3.20mm L x 2.40mm W
Height (Max):2.40mm