SML-A12MTT86
Description
LED GREEN CLEAR 1611 SMD R/A
DataSheet
SML-A12MTT86 PDF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
Color:Green
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:40mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.20mm x 0.55mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:-
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:570nm
Supplier Device Package:1611(0605)
Size / Dimension:1.60mm L x 1.15mm W
Height (Max):0.65mm