IN-P32ATB
Description
LED BLUE CLEAR 2PLCC SMD
DataSheet
IN-P32ATB PDF
Type Description
Series:IN-P32AT
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Blue
Configuration:Standard
Lens Color:Clear
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:600mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.1V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:467nm
Wavelength - Peak:473nm
Features:-
Package / Case:2-PLCC
Supplier Device Package:2-PLCC
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):1.90mm