155060GS73200
Manufacturer
Würth Elektronik Midcom
VIGOR # :
Description
WL-SMSW SMT MONO-COLOR SIDE VIEW
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
155060GS73200 PDF
Type Description
Series:WL-SMSW
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green
Configuration:Independent
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:360mcd
Lens Style:Rectangle with Domed Top
Lens Size:1.10mm x 0.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.3V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:525nm
Wavelength - Peak:520nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, No Lead
Supplier Device Package:Chip LED
Size / Dimension:1.60mm L x 1.00mm W
Height (Max):0.85mm
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
5973327507F
5973327507F
LED GREEN CLEAR 0402 SMD
LED BLUE CLEAR 1208 SMD R/A
155060GS73200
155060GS73200
FC5BACBMI12.0-BULK
FC5BACBMI12.0-BULK
CRYSTAL 12MHZ 20PF SMT
AF8GSSGH-OEM
AF8GSSGH-OEM
SSD 8GB EUSB SLC 5V
CY7C1041BV33L-12ZXC
CY7C1041BV33L-12ZXC
SRAM CHIP ASYNC SINGLE 3.3V 4M B