IN-P32ATYG
Description
LED YELLOW/GREEN CLEAR 2PLCC SMD
DataSheet
IN-P32ATYG PDF
Type Description
Series:IN-P32AT
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Yellow-Green
Configuration:Standard
Lens Color:Clear
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:110mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:573nm
Wavelength - Peak:576nm
Features:-
Package / Case:2-PLCC
Supplier Device Package:2-PLCC
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):1.90mm