APT1608SECK/J3-PRV
Description
LED RED CLEAR CHIP SMD
DataSheet
APT1608SECK/J3-PRV PDF
Part Status:Active
Color:Red
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:350mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.20mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:625nm
Wavelength - Peak:640nm
Features:-
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:Chip LED
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.75mm