HPY1105W-TR
Manufacturer
Stanley Electric
VIGOR # :
Description
LED GREEN CLEAR 3216 SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
HPY1105W-TR PDF
Type Description
Series:1105W
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:50mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:1.60mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:40°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:572nm
Wavelength - Peak:570nm
Features:-
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:3216 Type
Size / Dimension:3.20mm L x 1.60mm W
Height (Max):2.05mm