EAST1005WA1
Description
LED WHITE DIFFUSED 2SMD
DataSheet
EAST1005WA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Color:White
Configuration:Standard
Lens Color:Yellow
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:106mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.00mm x 0.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3V
Current - Test:5mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:2-SMD
Size / Dimension:1.00mm L x 0.50mm W
Height (Max):0.45mm