APTD1608LSECK/J4-PF
Description
LED ORANGE CLEAR 2SMD
DataSheet
APTD1608LSECK/J4-PF PDF
Type Description
Series:HELI2
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Orange
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:150mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:0.70mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.8V
Current - Test:2mA
Viewing Angle:60°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:605nm
Wavelength - Peak:611nm
Features:-
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:2-SMD
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):1.10mm