WP76761CSEC/J2-70MA
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
7.6X7.6MM RED LED
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
WP76761CSEC/J2-70MA PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Color:Red
Configuration:-
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:30000mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:3.00mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.4V
Current - Test:70mA
Viewing Angle:30°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:625nm
Wavelength - Peak:640nm
Features:-
Package / Case:4-DIP (0.200", 5.08mm)
Supplier Device Package:4-DIP
Size / Dimension:7.60mm L x 7.60mm W
Height (Max):7.19mm