APG1005VGC-T-5MAV
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
LED GREEN CLEAR CHIP SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
APG1005VGC-T-5MAV PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:70mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:0.60mm x 0.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3V
Current - Test:5mA
Viewing Angle:145°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:527nm
Wavelength - Peak:518nm
Features:-
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:Chip LED
Size / Dimension:1.00mm L x 0.50mm W
Height (Max):0.25mm