LSY T67B-R2T2-1-0+S2U2-26-0-30-R18-Z
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED RED/YELLOW CLEAR 4PLCC SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LSY T67B-R2T2-1-0+S2U2-26-0-30-R18-Z PDF
Type Description
Series:Multi TOPLED®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red, Yellow
Configuration:Independent
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:295mcd Red, 467mcd Yellow
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V Red, 2.1V Yellow
Current - Test:30mA Red, 30mA Yellow
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:633nm Red, 587nm Yellow
Wavelength - Peak:645nm Red, 594nm Yellow
Features:-
Package / Case:4-PLCC
Supplier Device Package:4-PLCC
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):2.10mm