QBL8RGB25C0
Manufacturer
QT Brightek
VIGOR # :
Description
LED RGB, T-1 3/4, 5MM ROUND T/H,
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
QBL8RGB25C0 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Color:Red, Green, Blue (RGB)
Configuration:Common Anode
Lens Color:-
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:1300mcd Red, 4000mcd Green, 700mcd Blue
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:5.00mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V Red, 3.2V Green, 3.2V Blue
Current - Test:20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue
Viewing Angle:25°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:624nm Red, 525nm Green, 470nm Blue
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:T-1 3/4 (5mm)
Size / Dimension:4.90mm Dia
Height (Max):8.85mm
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
TLUR2400
TLUR2400
LED RED DIFFUSED 1.8MM T/H
5973901207F
5973901207F
LED COOL WHITE DIFF 2PLCC SMD
TLHG6400-CS12Z
TLHG6400-CS12Z
LED GREEN DIFFUSED T-1 3/4 T/H
QBL8RGB25C0
QBL8RGB25C0
HWAV-0
HWAV-0
22MM BLANK NAMEPLATE
CONN PLUG 6POS 2.5MM