B2102UDUG20C000133U1930
Manufacturer
Harvatek Corporation
VIGOR # :
Description
3.2(L)X1.5(W)X1.0(H) MM ORANGE/Y
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
B2102UDUG20C000133U1930 PDF
Type Description
Series:B2102UDUG20
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Orange, Yellow-Green
Configuration:Independent
Lens Color:-
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:71.5mcd Orange, 71.5mcd Yellow-Green
Lens Style:Rectangle with Domed Top
Lens Size:2.00mm x 1.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V Orange, 2.1V Yellow-Green
Current - Test:20mA
Viewing Angle:130° Orange, 124° Yellow-Green
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:605nm Orange, 571nm Yellow-Green
Wavelength - Peak:611nm Orange, 573nm Yellow-Green
Features:-
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:3.20mm L x 1.50mm W
Height (Max):1.10mm