NTE30091
Description
LED-SMD SOT-23 RED/GREEN
DataSheet
NTE30091 PDF
Part Status:Active
Color:Green, Red
Configuration:Common Anode
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:4mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:3.00mm x 1.30mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.15V Green, 2.05V Red
Current - Test:20mA
Viewing Angle:140°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:567nm Green, 618nm Red
Wavelength - Peak:570nm Green, 570nm Red
Features:-
Package / Case:TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package:SOT-23-3
Size / Dimension:3.00mm L x 1.30mm W
Height (Max):1.10mm