APT1608LSECK/J3-PRV
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
LED RED CLEAR 2SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
APT1608LSECK/J3-PRV PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:40mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.10mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.8V
Current - Test:2mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:625nm
Wavelength - Peak:640nm
Features:-
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:2-SMD
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.75mm