FY1113F-TR
Manufacturer
Stanley Electric
VIGOR # :
Description
LED YELLOW DIFFUSED SMD R/A
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
FY1113F-TR PDF
Type Description
Series:1113F
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Color:Yellow
Configuration:Standard
Lens Color:White
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:65mcd
Lens Style:Rectangle with Domed Top
Lens Size:1.70mm x 0.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.9V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:134°, 150°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:590nm
Wavelength - Peak:592nm
Features:-
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:2.10mm L x 1.00mm W
Height (Max):0.60mm