LO T776-R1S2-24-Z
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED ORANGE CLEAR SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LO T776-R1S2-24-Z PDF
Type Description
Series:TOPLED® - Reverse Gullwing
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Color:Orange
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:196mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Bottom Entry
Wavelength - Dominant:606nm
Wavelength - Peak:610nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, Z-Bend
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):2.10mm