LO T676-R2S2-24
Description
LED ORANGE CLEAR 2PLCC SMD
DataSheet
LO T676-R2S2-24 PDF
Type Description
Series:TOPLED®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Color:Orange
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:210mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:606nm
Wavelength - Peak:610nm
Supplier Device Package:2-PLCC
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):2.10mm