LCW JNSH.PC-BTCP-5H7I-1-20-R18
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED COOL WHITE DIFFUSED SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LCW JNSH.PC-BTCP-5H7I-1-20-R18 PDF
Type Description
Series:DURIS® E 3
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Color:White, Cool
Configuration:Standard
Lens Color:Yellow
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:2720mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:2.30mm x 1.15mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.05V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:110°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:5000K
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:3.00mm L x 1.40mm W
Height (Max):1.30mm