TLMS2100-GS08
Manufacturer
Vishay / Semiconductor - Opto Division
VIGOR # :
Description
LED RED CLEAR SMD MINILED SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
TLMS2100-GS08 PDF
Type Description
Series:MiniLED
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Color:Red
Configuration:Standard
Lens Color:-
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:7.5mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.50mm x 0.90mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:10mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:628nm
Wavelength - Peak:640nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package:SMD MiniLED
Size / Dimension:2.20mm L x 1.40mm W
Height (Max):1.40mm