LP T67K-F1G2-25-0-2-R18-Z
Description
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD
DataSheet
LP T67K-F1G2-25-0-2-R18-Z PDF
Type Description
Series:TOPLED®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Color:Green
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:1.96mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.8V
Current - Test:2mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:560nm
Wavelength - Peak:562nm
Supplier Device Package:2-PLCC
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):2.10mm