LS M670-J2L1-1-0-10-R18-Z
Description
LED MINI TOPLED RED 628NM SMD
DataSheet
LS M670-J2L1-1-0-10-R18-Z PDF
Type Description
Series:Advanced Power TOPLED®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Color:Red
Configuration:-
Lens Color:-
Lens Transparency:-
Millicandela Rating:9.8mcd
Lens Style:Rectangle
Lens Size:1.50mm x 1.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.0V
Current - Test:10mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:628nm
Wavelength - Peak:635nm
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:2.00mm L x 1.40mm W
Height (Max):1.40mm