SSL-LX20R6GD
Description
LED GRN DIFFUSED 6CHIP JUMBO T/H
DataSheet
SSL-LX20R6GD PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:Green
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:25mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:20.00mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):6.6V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:565nm
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:6-CHIP JUMBO
Size / Dimension:-
Height (Max):13.50mm