LO M670-H2L1-24-0-10-R18-Z
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED ORANGE CLEAR SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LO M670-H2L1-24-0-10-R18-Z PDF
Type Description
Series:Mini TOPLED®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Color:Orange
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:8.78mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.50mm x 1.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:10mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:606nm
Wavelength - Peak:610nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:2.00mm L x 1.40mm W
Height (Max):1.40mm