LA PM240RBD
Manufacturer
DComponents
VIGOR # :
Description
BLUE LED,470NM,15 MW,20MA,< 0.2
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LA PM240RBD PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Color:Blue
Configuration:-
Lens Color:-
Lens Transparency:-
Millicandela Rating:-
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:0.32mm x 0.24mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:140°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:470nm
Features:-
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.55mm