VLRE31R1S1-GS18
Manufacturer
Vishay / Semiconductor - Opto Division
VIGOR # :
Description
LED YELLOW CLEAR SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
VLRE31R1S1-GS18 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Color:Yellow
Configuration:Standard
Lens Color:-
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:168mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:588nm
Wavelength - Peak:590nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, Z-Bend
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):2.10mm
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
LTL-2F3VYKNT
LTL-2F3VYKNT
LED AMBER CLEAR T-1 3/4 T/H
1.8HCL
1.8HCL
LED RED CLEAR 1.8MM T/H
LED RED DIFFUSED 3MM T/H
ELM 4-930
ELM 4-930
LED MT SR VERT X 0.930" 3MM 2LD
C3E-13.560-16-1015-R
C3E-13.560-16-1015-R
CRYSTAL 13.5600MHZ 16PF SMD