TLUG2400-MS12Z
Manufacturer
Vishay / Semiconductor - Opto Division
VIGOR # :
Description
LED GREEN DIFFUSED 1.8MM T/H
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
TLUG2400-MS12Z PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:-
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:10mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:1.80mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.4V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:40°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:568nm
Wavelength - Peak:565nm
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:1.8mm Miniplast
Size / Dimension:3.30mm L x 2.40mm W
Height (Max):3.60mm