LA B6SP-DBEB-24-1-140-R33-Z
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED AMBER CLEAR 2PLCC SMD R/A
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LA B6SP-DBEB-24-1-140-R33-Z PDF
Type Description
Series:Power SIDELED
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Amber
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:-
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:3.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.15V
Current - Test:140mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:617nm
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:2-PLCC
Supplier Device Package:2-PLCC
Size / Dimension:4.60mm L x 4.60mm W
Height (Max):3.90mm