FA1101F-TR
Manufacturer
Stanley Electric
VIGOR # :
Description
LED ORANGE CLEAR SMD R/A
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
FA1101F-TR PDF
Type Description
Series:1101F
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Color:Orange
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:65mcd
Lens Style:Rectangle with Domed Top
Lens Size:2.00mm x 1.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.9V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:140°, 130°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:605nm
Wavelength - Peak:609nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, No Lead
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:3.00mm L x 2.00mm W
Height (Max):1.00mm